Instalacja WordPressa na komputerze to żadna skomplikowana czynność. Przydatne to jest w sytuacji, gdy uczymy się budować strony internetowe oparte na WordPressie, nie chcemy wydawać pieniążków na serwer. Dodatkowo nie ma limitu stron jakie stworzysz na swoim komputerze. Jedyny mankament to taki, że strona, którą stworzysz będzie widoczna tylko i wyłącznie z poziomu Twojego komputera. Nie przedłużając zapraszam Cię do dalszej części tekstu, w którym nauczysz się jak poprawnie zainstalować WordPressa na swoim komputerze.
Dla osób, które nie przepadają za czytaniem długich tekstów polecam mój film, który pokaże Ci jak przebiega krok po kroku instalacja WordPressa na komputerze.
Instalacja WordPressa – spis treści
- Potrzebne narzędzia
- Instalacja pakietu XAMPP
- Tworzenie bazy danych
- Instalacja WordPressa na komputerze
- Etap końcowy
Instalacja WordPressa – potrzebne narzędzia
Do poprawnej instalacji WordPressa na komputerze potrzebny będzie sam WordPress oraz program XAMPP.
Przejdź do pobierania WordPressa
Przejdź do pobierania XAMPP-a
No dobra, ale co to jest ten XAMPP? Jest to nic innego jak zintegrowany zbiór usług takich jak: serwer Apache. system bazodanowy MySQL, klienta FTP FileZilla, Tomcat oraz Mercury. My będziemy korzystać z tych pierwszych dwóch, gdyż są one niezbędne do instalacji i działania WordPressa.
Instalacja pakietu XAMPP
Instalacja pakietu XAMPP nie jest czymś skomplikowanym, gdyż po uruchomieniu pliku instalacyjnego Naszym oczom ukazuje się zwykły proces instalacji.
Przy wyborze pakietów usług jakie mają być zainstalowane zostawiamy domyślne ustawienia tak, aby wszystkie były zaznaczone.
Po przeklikaniu paru okienek przyciskiem „next” rozpocznie się proces instalacji. Może on potrwać kilka minut, także cierpliwości.
Po poprawnej instalacji pakietu XAMPP będziemy zapytani o to, czy chcemy od razu uruchomić Nasz program.
XAMPP znajduje się we wcześniej wybranej przez Nas lokalizacji i uruchamiamy go przez plik „xampp-control.exe”.
Po uruchomieniu XAMPP-a pojawia Nam się okno z wyborem usług jakie chcemy uruchomić. Nas interesuje tylko serwer Apache oraz system bazodanowy MySQL, więc tylko je zaznaczamy.
Instalacja WordPressa – tworzymy bazę danych
Świetnie! Mamy już zainstalowanego i włączonego XAMPP-a. Teraz potrzebujemy stworzyć bazę danych, którą później połączymy z Naszym WordPressem.
Otwieramy okno dowolnej przeglądarki internetowej i w pasku wyszukiwania wpisujemy frazę „localhost”. Dzięki temu dostaniemy się do całego centrum dowodzenia XAMPP-em. Z menu nawigacyjnego wybieramy pozycję „phpMyAdmin”, która przeniesie nas do baz danych. Z bocznego menu nawigacyjnego klikamy „Nowa”, a następnie wpisujemy nazwę tworzonej bazy danych oraz wybieramy język kodowania naszych rekordów. Generalnie, standardowo wybiera się język polski, więc wyszukujemy i zaznaczamy opcję „utf8_polish_ci”. Na zakończenie klikamy „Utwórz” i nasza baza danych została już utworzona. Możemy przystąpić do pobrania WordPressa.
Instalujemy WordPressa na komputerze
Pierwsze co musimy zrobić to w rzeczy samej pobrać WordPressa z jego oficjalnej strony. Link do jego pobrania znajdziesz na początku newsa, ale jeśli nie chce Ci się scrollować to Emil pomyślał o Tobie. Kliknij sobie tutaj, a przeniesie Cię do pobierania WordPressa. Pobrany plik jest spakowanym RAR-em, w którym znajduje się mnóstwo plików i folderów. Musimy przejść sobie teraz do XAMPP-a, folder „htdocs”. W nim znajdują się wszystkie foldery Naszych stron, które postanowimy sobie zrobić.
W „htdocs” tworzymy sobie folder z nazwą jaka nam opowiada. Musimy ją zapamiętać, gdyż aby dostać się do późniejszego panelu administratora WordPressa, czy do zobaczenia naszej strony będziemy używać ścieżki o następującej charakterystyce: localhost/NAZWA_NASZEGO_FOLDERU.
Ja na swoje potrzeby tworze sobie folder o nazwie „ponton”.
Po utworzeniu folderu wchodzimy w niego, a następnie wszystkie pliki ze wcześniej pobranego pliku RAR z WordPressem kopiujemy, i przerzucamy. Czynność ta może potrwać kilka minut. Po tym wszystkim możemy przejść do właściwej instalacji WordPressa.
Instalacja WordPressa na komputerze – etap końcowy
Przechodzimy do przeglądarki, a następnie w pasku wyszukiwania wpisujemy „localhost/NAZWA_NASZE_FOLDERU”. Jako, iż ja stworzyłem sobie folder o nazwie ponton, wpisuję localhost/ponton. Pokazuje nam się okno instalacji wordpressa. Po przejściu pierwszego okienka informacyjnego musimy podać dane, z których będziemy korzystać my jak i WordPress.
W nazwę bazy danych wpisujemy ówcześnie stworzoną przez nas bazę. U nas jest to „przyklad”. W nazwę użytkownika wpisujemy „root”, gdyż tak nazywa się użytkownik na localhoście. Hasła nie podajemy – zostawiamy puste. Ares serwera bazy danych zostawiamy tak jak jest, czyli domyślnie „localhost”. Prefiksa tabel nie ruszamy. Poprawnie skonfigurowane połączenie z bazą danych powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazku.
Klikamy „wyślij”, a następnie uruchamiamy instalację wordpressa.
W następnym okienku mamy do podania dane, które będą charakteryzować naszą witrynę. Jako, iż stronę będziemy robić na komputerze, to możemy pozwolić sobie na zlekceważenie paru punktów. „Tytuł witryny” mówi sam za siebie, więc nie wymaga większego tłumaczenia. „Nazwa użytkownika” jest to nazwa naszego konta na jakie będziemy się logować w panelu administracyjnym w WordPressie. Hasło wybieramy dowolne, przy czym jeśli ustawimy zbyt słabe hasło to WordPress poprosi nas o potwierdzenie Naszej świadomości, że hasło jest słabe. Widoczność dla wyszukiwarek, możemy zostawić nie zaznaczoną, gdyż opcja ta ma większe znaczenie w przypadku tworzenia strony na serwerze.
Po wszystkim następuje instalacja WordPressa. Po paru sekundach pojawia nam się komunikat o pomyślności wykonanego procesu instalacyjnego i możemy cieszyć się WordPressem na komputerze.