Przekierowanie domeny z HTTP na HTTPS

Standardem w dzisiejszych czasach jest przekierowanie adresu domeny z protokołu HTTP na HTTPS. Zastosowanie to ma ogromny wpływ na pozycjonowanie SEO strony internetowej. Bez tego przekierowania nie będziemy mogli w pełni korzystać z zainstalowanego certyfikatu SSL na WordPress, ponieważ po wprowadzeniu adresu strony internetowej z HTTP nie przekieruje nas na bezpieczniejszą wersję witryny. W WordPress dużo osób aktywuje certyfikat SSL za pomocą wtyczki Really Simple SSL, jednakże jest to błędne rozwiązanie. Sam z niej korzystałem, lecz wraz z upływem czasu i nabywania coraz to lepszych praktyk projektowania stron internetowych odszedłem od tej metody. Obciąża ona niepotrzebnie stronę www pod kątem szybkości ładowania. Przekierowanie z HTTP na HTTPS w pliku HTACCESS wykonujemy tylko raz w życiu istnienia strony i mamy pewność, że użytkownik będzie przekierowywany do strony internetowej z bezpiecznym adresem. W dalszej części tego wpisu dowiesz się jak ustawić przekierowanie domeny z HTTP na HTTPS w HTACCESS.

Dla koneserów materiałów video przygotowałem na swoim kanale Youtube film instruktażowy.

Na skróty

  1. Polecenia w HTACCESS
  2. Edycja pliku HTACCESS w Total Commander
  3. Reszta czynności

Certyfikat SSL, a protokół HTTPS

W parze z pojęciem protokół HTTPS idzie certyfikat SSL, ponieważ bez tego nie można byłoby korzystać z szyfrowanej metody przesyłania danych na stronie internetowej. Obecnie certyfikat SSL i korzystanie z protokołu HTTPS jest standardem w posiadaniu strony www na WordPress. Bez tego możliwa jest utrata wysokiej pozycji wyszukiwania naszej strony internetowej, więc protokół HTTPS wpływa też na wyniki pozycjonowania. W przypadku braku protokołu HTTPS wyszukiwarka pokaże alert bezpieczeństwa co niekorzystnie wpływa na wizerunek strony www.

przekierowanie adresu domeny z http na https strona niezabezpieczona
przekierowanie adresu domeny z http na https bezpiecznie

Wyróżniamy dwa typy certyfikatów SSL. Są to certyfikaty darmowe oraz komercyjne. Obecnie większa liczba hostingodawców oferuje w swojej ofercie darmowe certyfikaty SSL Let’s encrypt. Dodatkowo nie musimy się martwić o częstotliwość ich odnawiania, gdyż hostingi robią to same. Możemy również zainstalować na serwerze CerBOTa i taki certyfikat SSL wygenerować sobie sami. Stroną godną polecenia do tworzenia darmowych certyfikatów SSL jest również ZeroSSL.com, jednakże liczba maksymalnych użyć danego certyfikatu dla jednej domeny wynosi 9 miesięcy. Warto o tym jednak wspomnieć, gdyż również jest to jakaś alternatywa.

Odnośnie certyfikatów komercyjnych to ceny różnią się od hostingodawców. Najtańsze certyfikaty możemy kupić od 50 zł brutto za rok czasu trwania, a najdroższe sięgają nawet 500 zł. Różnicą w tym wypadku jest to, że w przypadku ataku na naszą stronę internetową i utraty jej otrzymujemy jakąś sumę gwarancyjną, którą mamy podaną w szczegółach zakupu certyfikatu.

Przekierowanie domeny z HTTP na HTTPS – dyrektywy

Przekierowanie adresu domeny z HTTP na HTTPS nie jest czynnością skomplikowaną i trwa kilka minut. Poniższy kod będziemy umieszczali w pliku HTACCESS, który znajduje się w folderze strony internetowej.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Teraz musimy połączyć się z serwerem, aby móc uzyskać dostęp do pliku HTACCESS.

Zmiana protokołu HTTP na HTTPS – FTP

Są głównie dwa sposoby na dojście do edycji pliku HTACCESS. Pierwsza z nich to zaimplementowany już manager plików, który hosting ma w swojej specyfikacji. Druga droga to skorzystanie z klienta FTP (Total Commander lub FileZilla) w celu przekierowania adresu domeny z HTTP na HTTPS. W tym poradniku skorzystamy z klasycznej metody i połączymy się z serwerem za pomocą programu Total Commander.

Łączenie z serwerem za pomocą Total Commander

Pierwszy krok jaki musimy wykonać to dodanie nowego połączenia z serwerem w programie. W tym celu po uruchomieniu programu wybieramy z górnego menu opcję SIEĆ, a następnie POŁĄCZENIA. W tym okienku znajdują się wszystkie dodane przez nas połączenia z serwerami. Wybieramy nowe połączenie i rozpoczynamy jego konfiguracje.

przekierowanie adresu domeny z http na https total commander

Wszystkie dane, które musisz podać znajdują się w panelu administracyjnym serwera oraz w jednej z pierwszych wiadomości jakie otrzymałeś przy kupnie serwera. Po udanym połączeniu z serwerem przechodzimy do katalogu głównego naszej domeny. Może być tak, że na serwerze posiadasz kilka domen oraz subdomen, wtedy wybierasz folder o nazwie domeny, której chcesz zrobić przekierowanie z protokołu HTTP na HTTPS. Następnie musisz odnaleźć folder PUBLIC_HTML i w nim jest plik HTACCESS. Przerzuć go sobie na swój dysk komputera i możesz rozłączyć się z serwerem. Otwórz plik w notatniku i wklej wyżej podany kod na sam koniec pliku, po czym zapisz zmiany. Na koniec ponownie połącz się z serwerem i przerzuć plik z komputera na serwer.

zmiana adresu domeny na bezpieczny w htaccess

Podmiana adresów z HTTP na HTTPS – Better Search Replace

przekierowanie adresu w htaccess better search replace

Pierwszy krok zmiany adresu domeny z HTTP na HTTPS mamy za sobą. Następnie logujemy się do panelu administracyjnego WordPress i z repozytorium pobieramy wtyczkę Better Search Replace. Z jej pomocą podmienimy linki znajdujące się na naszej witrynie z protokołu HTTP na HTTPS. W Polu SEARCH wprowadzamy adres naszej witryny z protokołem HTTP, a w REPLACE WITH podajemy z HTTPS. Następnie zaznaczamy wszystkie rekordy w NAZWA POLA i wybieramy opcję RUN REPLACE. Czekamy, aż proces dobiegnie końca i kolejną rzecz mamy z głowy.

przekierowanie adresu z http na https w htaccess

Zmiana adresów z HTTP na HTTPS w ustawieniach ogólnych

Tą samą czynność co z wtyczką Better Search Replace musimy zrobić w ustawieniach ogólnych WordPressa. W polach ADRES WORDPRESSA oraz ADRES WITRYNY wprowadzamy skorygowany adres domeny z protokołem HTTPS.

przekierowanie adresu domeny z http na https ustawienia ogólne WordPressa

Po zapisaniu tych ustawień WordPress wyloguje nas z panelu administracyjnego, a my możemy się ponownie zalogować.

Przekierowanie z HTTP na HTTPS – Elementor

Jeżeli korzystasz z PageBuildera Elementor to również dobrą praktyką jest podmiana adresów w narzędziach. Bez tego niektóre obrazki lub grafiki mogą się nie wyświetlać. Powodem tego jest, że domyślnie będą miały one adres z protokołem HTTP i nie będą odczytywane.

przekierowanie adresu domeny z http na https brak zdjęć
instalacja ssl za pomocą htaccess

Aby to zmienić musimy przejść do NARZĘDZI Elementora. Ustawiamy się w zakładce ZASTĄP ADRES URL i podmieniamy adresy domeny. W pierwszym polu wpisujemy obecny adres z HTTP, a w drugim wprowadzamy zmienioną jego wersję z HTTPS. Po tej czynności zdjęcia powinny się już odpowiednio wyświetlać

Jeżeli masz jakiś problem w związku z przekierowaniem adresu strony z HTTP na HTTPS to napisz na mojego maila, a z chęcią pomogę. Zachęcam też do odwiedzenia mojego kanału na Youtube, gdzie dziele się tutorialami odnośnie tworzenia stron w WordPressie.

2 odpowiedzi

  1. hej
    skąd bierze się róznica twojej komendy do htaccess z sugerowaną przez cyberfolks
    zapis ” RewriteCond %{HTTPS} off ” vs ” on ” u ciebie
    ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *